RECENZJA ALBUMU

_DSC5475a

Z biegiem czasu postanowiłam zebrać swoje zdjęcia i zamiast trzymać je tylko w formie cyfrowej na dysku, wydrukować w formie eleganckiego albumu, który prezentowałby najciekawsze zdjęcia w mojego portfolio.

Z oferty Saal digital Professional Line wybrałam fotoksiążkę w układzie pionowym 22×30 cm (prawie A4), 72 strony ze sztywną okładką pokrytą czarną ekoskórą i matowym papierem fotograficznym.

_DSC5493a

FORMAT

Do wyboru mamy 5 podstawowych formatów. Od  kwadratowego 21 x 21 cm, po wyraźnie większy format A4 i panoramiczny, o pokaźnych wymiarach 40 x 30 cm. Ten ostatni spodoba się zwłaszcza fanom fotografii krajobrazowej. Stwierdziłam, że do fotografii portretowej najlepiej sprawdzi się większy format pionowy, by wygodnie układać zdjęcia zarówno w orientacji pionowej jak i poziomo – na całej rozkładówce lub po cztery na stronie.

_DSC5604aa

_DSC5596a

_DSC5543a

_DSC5540a

PROCES ZAMAWIANIA

Do stworzenia własnego projektu możemy użyć dedykowaną aplikację lub szablony do projektowania w Adobe Photoshop. Pobrana przeze mnie aplikacja okazała się bardzo intuicyjna, czytelna i prosta w obsłudze.

W aplikacji można znaleźć kilka predefiniowanych układów, ale zastosowałam własne, które lepiej pasowały do zdjęć.

Bardzo istotne jest to, że firma oferuje do pobrania profile ICC do soft proofingu, dzięki czemu na skalibrowanym monitorze możemy sprawdzić jak będzie prezentować się wydruk. W moim wypadku jestem zadowolona z efektu- to co otrzymałam w wydruku odpowiadało zdjęciom na ekranie.

_DSC5531a

JAKOŚĆ WYKONANIA

Zamówiłam fotoksiążkę w twardej, błyszczącej okładce, z matowym papierem. Nie mam zastrzeżeń, co do jakości wykonania wydruku. Kolory zdjęć są bardzo dobrze nasycone i odwzorowane, wydruk jest ostry.

_DSC5587a

Strony wewnętrzne są bardzo dobrze ze sobą sklejone. Papier jest gruby, nie zostają na nim odciski palców. Do wydruku został użyty papier Fuji Crystal Archive Album.

_DSC5548a

_DSC5528a

Bardzo podoba mi się łączenie stron na płasko, które umożliwia rozłożenie motywów na dwie strony, bez utraty ważnych elementów zdjęcia między stronami.

_DSC5502a

_DSC5635a

Nie do końca spodobało mi się jedynie to, że pierwsza i ostatnia strona ze zdjęciem jest przyklejona do okładki.

Albumy Saal digital z wersji Professional Line nie są opatrywane logotypem producenta. Producent zachęca fotografów, do wstawiania własnego logo, by zareklamować swoją działalność i zaprezentować książkę jako własny produkt- to ciekawe rozwiązanie np. dla fotografów ślubnych, gdzie dodatkowe logo czy informacje o producencie mogą być niepotrzebnym rozpraszaczem uwagi. Warto tu wspomnieć, że producent ma też własną politykę lojalnościową dla resellerów. Jeśli wykonujemy książki często, możemy liczyć na rabat od 10 do nawet 40%.

_DSC5565a

_DSC5564a

PLUSY

+ jakość wykonania

+ grubość i jakość papieru

+ właściwe odwzorowanie rozpiętości tonalnej zdjęć

+ ostrość wydruku

+ prostota wykonania własnego projektu, intuicyjna aplikacja

+ profile ICC i dbanie o właściwe zarządzanie kolorem

+ żadnych dodatkowych napisów czy logo producenta

MINUSY

– pierwsze i ostatnie zdjęcie przyklejone do okładki

– ograniczona kolorystyka okładek do wyboru- mało ciemnych kolorów

– brak opcji wytłoczonego napisu na okładce- tylko nadruk

_DSC5642a